Idealaari on tarkoitettu antamaan inspiraatiota askartelusta kiinnostuneille ja askartelumalleja etsiville. Esiteltyjä töitä voi käyttää sellaisenaan tai niitä voi muokata omaan tarkoitukseen sopivammiksi. Iloisia hetkiä askartelujesi pariin!
Instassa Askarteluideat kiertoon
maanantai 27. lokakuuta 2025
Haamutaulut
maanantai 29. syyskuuta 2025
Syksyinen lehti vedessä
Teimme oppilaiden kanssa syksyiset lehdet vahaliitujen sekä vesivärien avulla. Aloitimme tekemään työtä hahmottelemalla ison lehden (muodon sai valita itse) keskelle A4-kokoista vesiväripaperia. Hahmottelun jälkeen vahvistimme piirretyn lehden mustalla liituvärillä. Tämän jälkeen mietimme syksyisten lehtien värejä ja maalasimme lehden vesiväreillä punaisen, oranssin, keltaisen ja ruskean sävyin.
Työ oli helppo tehdä pienten oppilaiden kanssa, sillä vaiheet olivat hyvin selkeät. Vesiväreillä on kiva päästä harjoittelemaan värien sekoittamista uusiksi väreiksi ja parasta tietenkin oli taas nähdä oppilaiden ilo, kun sininen vesiväri "taikoi" esille valkoiset vahaliidulla piirretyt laineet!
sunnuntai 21. syyskuuta 2025
Mustikan- tai puolukanvarpu
Töistä tuli oikein kauniita varsinkin sen jälkeen kun mustikat tai puolukat oli painettu varpuihin. Hauskinta tekemisessä tuntui olevan juuri marjojen painaminen omalla sormella.
keskiviikko 10. syyskuuta 2025
Mehiläinen
Sain työkaveriltani ihanan idean mehiläistyöhön, jossa työn tausta painetaan kuplamuovilla. Päätin koittaa kuplamuovilla painannassa hieman erilaista tekniikkaa, jonka olin aikaisemmin netissä nähnyt. Kiersin palan kuplamuovia teippiharjan ympärille ja autoin oppilaita tekemään kuplamuovitaustan sen avulla. Otimme keltaisen neliönmuotoisen paperin, jolle painoimme oranssilla pullovärillä kuvion.
Painantavärin kuivuessa piirsimme valkoiselle paperille mehiläiset. Otin netistä esiin erilaisia How to draw a bee -ohjeita (esimerkiksi edestäpäin kuvattuna ja sivultapäin kuvattuna), joista oppilaat saivat valita mieleisensä. Mehiläistä piirtäessä siihen sai toki tehdä omia mallista poikkeavia juttuja, jos halusi. Vahvistimme valmiit piirustukset ensin mustalla tussilla ja sen jälkeen väritimme ne valmiiksi tusseilla. Sitten leikkasimme valmiit mehiläiset ja liimasimme ne keltaoranssiin taustaan.
Lopuksi keltainen neliönmallinen paperi liimattiin mustaan (A4-kokoisesta paperista leikattuun) neliönmalliseen paperiin. Töistä tuli oikein suloisia ja oppilaista oli hurjan hauskaa tehdä painanta teippiharjan avulla!
Kotona lapsenikin innostui tekemään saman työn. Hänen kanssaan leikkasimme keltaoranssin taustan kahdeksankulmion muotoon leikkurilla. Tämän jälkeen liimasimme keltaisen paperin mustaan paperiin ja leikkasimme senkin samaan muotoon.
lauantai 16. elokuuta 2025
Värikkäät suodatinpaperiomenat
Luokan ikkunat kaipaavat näin lukuvuoden alussa kovasti jotakin koristetta ja päätin tehdä oppilaiden kanssa värikkäät omenat suodatinpaperista ja kartongista. Tein taas ensin oman kokeiluversion, jonka aloitin suodatinpaperin värjäämisellä keltaisella, oranssilla, vihreällä sekä punaisella tussilla ja suihkuttelemalla värit liukenemaan paperiin vedellä.
Suodatinpaperin kuivuessa valitsin vihreän kartongin, johon piirsin valmiin kaavan kanssa omenan. Omenakaavana käytin aikaisemmin silkkipaperiomenoita varten tekemääni kaavaa, mutta tällä kertaa tulostin siitä hieman isomman ja leikkasin varresta lehden pois. Muita hyviä kartongin värivaihtoehtoja voisi olla samat värisävyt kuin suodatinpaperin värjäyksessä käytetyissä tusseissa.
Suodatinpaperin kuivuttua liimasin sen leikattuun kartonkiomenaan ja lopuksi vielä siistin reunat omenatyön kääntöpuolelta.
Muokkaamani kaavan voit tulostaa käyttöösi tästä.
keskiviikko 13. elokuuta 2025
Silkkipaperivärjätty kirjanmerkki
Huomattiin oppilaiden kanssa heti ensimmäisen kirjastokäynnin jälkeen, että nyt tarvitaan kirjanmerkit. Niinpä lähdettiin tekemään vuoden ensimmäistä kuvistyötä. Leikkasin työtä varten valmiiksi akvarellipaperista sopivan kokoiset suikaleet ja kiinnitin ne kuvisalustoihin maalarinteipillä. Leikkasin valmiiksi myös erivärisistä silkkipapereista pieniä neliöitä. Oppilaat saivat aloittaa työn tekemisen asettamalla niitä paperisuikaleensa päälle.
Tämän jälkeen suihkautin ensin varovasti vettä suihkupullolla silkkipapereihin, jonka jälkeen oppilaat saivat suihkutella hieman lisää vettä. Tässä vaiheessa nähtiin jo hyvin silkkipapereiden värien liukeneminen ja myös se, jos jostain paperista ei liuennutkaan niin hyvin väriä.
Seuraavana päivänä silkkipaperit olivat kuivuneet ja ne sai kerätä pois paperisuikaleen päältä. Jotkut oppilaat päätyivätkin lisäämään vielä muutamia uusia silkkipapereita kohtiin, joihin väriä ei levinnyt. Tällä kertaa suihkuttelin vettä jo hieman ennen paperien laittamista sekä laittamisen jälkeen.
Tämän jälkeen oppilaat saivat halutessaan leikata kirjanmerkin kulmat pyöreiksi kulmaleikkurilla. Kirjanmerkkiin ei tällä kertaa piirretty mitään, vaan jokainen oppilas sai leimata isojen kirjainleimojen kanssa siihen oman nimensä.
Leimausjäljen kuivuttua laminoin ja leikkasin kirjanmerkit. Jokainen oppilas sai vielä painaa pienellä rei’ittäjällä reiän kirjanmerkin yläreunaan sekä pyöristää vielä kerran reunat kulmaleikkurilla. Lopuksi reiästä sujautettiin läpi kahtia taitettu naru, narun päät pujotettiin muodostuneesta lenkistä läpi ja solmu kiristettiin.
lauantai 26. heinäkuuta 2025
Nopea kirjekuori
sunnuntai 29. kesäkuuta 2025
Kirjanmerkki
Tyttäreni teki yhdestä kirjanmerkistään sydänteemaisen. Hän innostui tekemään sen askartelemisesta pienen ohjevideon, jonka sain luvan liittää tänne blogiin.
sunnuntai 18. toukokuuta 2025
Huopaperhonen
Ajattelin tehdä oppilaiden kanssa vielä pienen käsityön ennen loman alkamista ja tein siitä ensin itse kokeiluversion. Kokeiluversiotani varten otin kahta eriväristä huopakangasta ja piirsin niihin maalarinteippirullan avulla pienemmän (teippirullan sisäosa) ja isomman (teippirullan ulkoreuna) ympyrän. Leikkasin ympyrät ja valitsin huopakankaan väriin sopivan piipunrassin varastoistani.
perjantai 16. toukokuuta 2025
Keväinen koivun oksa
Teimme oppilaiden kanssa kevätlukukauden viimeistä isompaa kuvistyötä ja valitsin työn aiheeksi keväisen koivun oksan. Aloitimme työn laveeraamalla A3-kokoisen vesiväripaperin sinertäväksi. Ennen laveeraamista teippasin kaikkien paperit alustaan kiinni, jotta niihin tulisi siistit valkoiset kehykset.
Vesiväritaustan kuivuttua piirsimme mustalla tussilla työn jommasta kummasta yläreunasta koivun oksan laskeutumaan kauniisti alaspäin. Lopuksi revimme ohuemmasta vihreästä paperista sopivan kokoisia ja mallisia lehtiä ja liimasimme ne piirrettyyn mustaan oksaan.
lauantai 10. toukokuuta 2025
Äitienpäiväkimppu
Askartelimme tänä aamuna lasten kanssa heidän isoäideilleen äitienpäiväkimput, joihon lapset saivat tehdä kukkaset huopakankaasta. Taittelin ensin kukille paperikääreen hieman paksummasta neliönmallisesta väripaperista. Aloitin taittelemalla paperin molemmat reunat keskelle.
Tämän jälkeen taitoin molempien taitettujen reunojen yläosat auki sivulle.
keskiviikko 30. huhtikuuta 2025
Tikku-ukko
Taustan värittämistä varten tikku-ukon äärirajojen viereen tehtiin haalealla lyijykynän jäljellä reunus. Kokeilutyössäni tein myös paperin reunoihin lyijykynällä reunukset.
Oppilaideni kanssa työn tausta maalattiin seuraavaksi joko sinisellä tai punaisella vesivärillä mahdollisimman tumman sävyiseksi. Tämä oli ykkösluokkalaisille haastavaa ja valkoinen alue tikku-ukon ympärillä jäi valkoiseksi maltillisimmilla ja tarkimmilla maalaajilla. Kaikki saivat kuitenkin taustan väritettyä ja työt laitettiin painon alle odottamaan seuraavaa vaihetta.
Taustan tekemisen jälkeen vahvistin työn reunat mustalla tussilla. Tikku-ukkoon laitettiin myös hieman liikettä pienillä mustilla kaariviivoilla.
sunnuntai 30. maaliskuuta 2025
Tupsupupu
Teemme oppilaiden kanssa pääsiäskoristeiksi tupsupuput, joissa ekaluokkalaiseni pääsevät harjoittelemaan tupsun tekemistä villalangalla. Puputyö aloitetaan piirtämällä kaksi reiällistä pupua mallin mukaan hieman paksummalle askartelupaperille. Tämän jälkeen puput leikataan mahdollisimman samanlaisiksi. Jos paperi ei ole liian paksua, puput voi leikata samalla kertaa, jotta niistä tulee mahdollisimman samanlaisia.
Kun villalankaa on pujotettu tarpeeksi reunojen ympärille, leikataan langat auki reunoilta varoen leikkaamasta kuitenkaan pahvia.
Seuraavaksi pupupaperien väliin pujotetaan ohuempaa lankaa, jonka avulla tupsu kiinnitetään muutamalla solmulla keskeltä. Lanka tuodaan solmimisen jälkeen ylös pupun pään kohdalle ja se saa jäädä ripustusnaruksi.




















































